Zavřít

Album s modelářskými motory

Vytvořil: admin on 20 ledna, 2023

Tento malý motor s názvem Super Atom .09, některými považován za jeden z deseti nejlepších zážehových motorů, které se kdy vyrobily.

Super Atom .09

 • Výrobce: Thomas Raymond Arden
 • Objem: 1,5ccm
 • Vyrobeno: USA 1939-1941

Jeho design byl zadán v roce 1939 Polk Brothers. Tehdy a po léta, jedním z největších jmen v oblasti dodávek a propagace leteckých modelů – a provedl jej Ray Arden.

 Motor byl v době svého vzniku neobvyklý pro svou malou velikost.

Z mnoha Árdenových motorů s jiskřivou svíčkou byl zajímavý pro široké použití motor Super ATOM.09 o zdvihovém objemu1,5 ccm. Typicky průhlednou palivovou nádrží upevněnou zespodu na klikovou skříň.

Vzhledem k malé hmotnosti mohl motor pohánět i standardní modely poháněné původně gumovým svazkem.

Zdroje: http://modelenginenews.org/cardfile/atom.html, http://www.aukro.cz, https://motoralbum.cz/blog/

Použitá literatura: Modelářské motory 2, autor: Jiří Kalina, nakl. Naše vojsko Praha, 1983

Vytvořil: admin on 13 ledna, 2023

Tento rozkošný malý detonační motor Kingcat – Deluxe byl představen v červnu roku 1977 v časopise Aeromodeller. Titulní stránkou motory Kingcat pokračovaly pro další dvě čísla. Řadu let setaké nabízen od různých inzerujících, až nakonec zmizel na začátku roku 1980. Kingshire Products byla soukromá Britská společnost, jejíž majitel nečekaně zemřel, což si vynutilo uzavření podniku. Pokud je to pravda, je to smutné, protože on (nebo jeho konstruktér) určitě měli talent pro výrobu atraktivních modelářských motorů.

Kingcat se prodával ve dvou formách. Standard a Deluxe – jediným rozdílem je zahrnutí sady chromovaných výfukových trubek „chlapců-závodníků“ a hliníkové matice na verzi Deluxe za příplatek1,48 liber (v roce 1977). Vrtání / zdvih se udává 0,501″ a 0,460″ pro objem 1,486 ccm. Obecná konstrukce motoru Kingcat Deluxe je více podobná žhavícímu motoru. Ocelová vložka vložená do centrálního odlitku, umístěného na horní přírubě. Kliková skříň nese jedno obtokové vyboulení, se zadním krytem a předním krytem hřídele připevněným čtyřmi šrouby. Litinový píst má plochý vrchol a na přední hraně má půlměsícový výřez pro uvolnění klikového hřídele.

Detaily o motoru:

Kingcat deluxe
 • Výrobce: Kingshire Products
 • Objem: 1.48ccm
 • Vyrobeno: Velká Británie, rok 1977
 • Typ motoru: 2-taktní detonační motor
 • Palivo: směs petrojele, étheru a ricínového oleje

Zdroje: http://modelenginenews.org/, https://motoralbum.cz/

Pokud víte o nějakých dalších informacích k tomuto motoru, můžete nám poslat zprávu na email: info@motoralbum.cz

Vytvořil: admin on 12 ledna, 2023

Modelářský motor Aero 35 na živo pravděpodobně uvidí jen malá část z nás. Proto bych se rád podělil alespoň o nějaké informace a zajímavosti pro ty, kteří neví, o co jde.

Aero 35

Po motoru Sidewinder 29, který v roce 1952 zhotovil Clarence Lee, je motor Aero 35 dalším dvoudobým jednoválcovým motorem se žhavicí svíčkou, který měl válec umístěný rovnoběžně s klikovým hřídelem.

Avšak původním vzorem těchto motorů je benzínový motor Savage 60 z roku 1941, jehož konstruktér Neil Savage, který mimo jiné navrhl i motor Aero 35 o zdvihovém objemu 5,82cm³ (poměr vrtání a zdvihu – 20,7/17,3mm) a hmotnosti 270g, který vyráběla od roku 1963 firma Aero Research & Development Company.

Přímočarý pohyb pístu převeden na točivý pohyb klikového hřídele zvláštní ojnicí ve tvaru T, opisující zároveň krouživý a kývavý pohyb. Samotná ojnice se jedním koncem uloží v radiálním kluzném ložisku v setrvačníku hřídele. Druhým koncem se ojnice opře kulovým čepem v zadním oddělitelném víku klikové skříně. Rameno ojnice směřující dolů (válec umístěn pod klikovým hřídelem) se uloží v kluzátku pístu. Sání motoru bylo řízeno setrvačníkem klikového hřídele, který měl funkci kotoučového šoupátka hřídel byl uložen ve dvou valivých ložiskách. Píst motoru z hliníkové slitiny měl rovné dno a dva těsnicí kroužky.

Neobvyklý motor s malým čelním průřezem se dobře spouštěl. Měl klidný běh a dosahoval slušného výkonu 0,34 kW při otáčkách 12800 ot/min.

I přes malou sérii a nízké poptávce přišel jeho čas. Po 60 letech začal motor Aero 35 mezi sběrateli velmi poptávaný a cena motoru se na aktuálním trhu pohybuje v řádech desetitisíců.

Jak tento motor funguje uvnitř se můžete mrknout zde: https://youtu.be/-lRVyVkH8p8

Zdroje:

Použitá literatura: Modelářské motory 2, autor: Jiří Kalina, nakl. Naše vojsko Praha, 1983

Aero 35 – Motor Album

Vytvořil: admin on 12 ledna, 2023

Plochý dvouválec G-Mark .12 twin – boxer, z roku 1979, býval ve své době nejmenším modelářským motorem – boxerem.

G-Mark .12 twin – boxer

 • Je vzduchem chlazený dvoudobý plochý dvouválec se součastným zapalováním žhavicími svíčkami
 • Sání je řízené membránou a vratné vyplachování
 • Zdvihový objem motoru je: 2,00cm³,
 • Vrtání / zdvih: 2×11,2/10,15mm
 • Stupeň komprese 6,5.
 • Výkon-0,15 kW při otáčkách 18500/min
 • Hmotnost -146g

Motor má klikovou skříň s odděleným předním víkem. Dvakrát zalomený klikový hřídel, sestaven ze dvou hlavních dílů. Přední část hřídele o průměru 9mm s třikrát odstupňovaným průměrem směrem dopředu a zároveň uložena ve dvou valivých ložiskách. Setrvačník hřídele o průměru 15mm a tloušťce 6,2mm má středový otvor o průměru 9mm. Částečně se překrývající s otvorem pro ojniční čep.

Druhý díl klikového hřídele má setrvačník o tloušťce 2mm, který má z obou stran umístěné ojniční čepy rozevřené o 180°. Zadní ojniční čep má délku 3,9mm, přední je o 4,5mm delší, na tomto prodloužení má odbroušenou kruhovou plochu směrem k ose klikového hřídele. Po nasazení přední ojnice nasuneme prodlouženou část současně s válcovou vložkou do středového otvoru. Oba díly klikového hřídele jištěny proti vzájemnému pootočení. Proti vysunutí se vložka zajistí dvěma šrouby v obvodu setrvačníku části hřídele. Před našroubováním do otvorů v klikové skříni se na válce navlečou kruhové příruby výfuků, z nichž se plyny odvedou trubkou směřující dolů. Příruby výfuků na obvodu těsní O kroužky.

Sání motoru

Sání motoru je řízené membránou z čiré plastické hmoty tloušťky 0,1mm, která je umístěna pod sacím kanálem na horní straně klikové skříně. Jednoduchý RC karburátor s mosazným otočným šoupátkem s otvorem o průměru 4mm (o ploše 10,3mm²) je utěsněn v sací trubce O kroužkem a ze stran jištěn dvěma šrouby.

Motor G-Mark .12 twin – boxer, pro jehož provoz výrobce doporučuje letecké metylal palivo s 10 až 25% nitra, se snadno spouští a má klidný běh.

S vrtulí 180/100 mm = ideální pohonnou jednotkou pro malé RC makety.

Použitá literatura: Modelářské motory 2, autor: Jiří Kalina, nakl. Naše vojsko Praha, 1983

Použité obrázky: http://www.modelenginenews.org/, https://www.motoralbum.cz/, https://motoralbum.cz/item/g-mark-12-mini-boxer/

Vytvořil: admin on 30 ledna, 2023

Česká společnost MVVS se specializuje na výrobu modelářských motorů a je považována za jednoho z nejlepších výrobců v této oblasti. Modelářské motory MVVS se používají v modelech letadel, vrtulníků a dalších typů modelů. Tyto motory bývají vysoce ceněny pro svou kvalitu a výkon.

MVVS nabízí širokou škálu velikostí a výkonů svých modelářských motorů, včetně motorů s karburátorem i bez karburátoru. Motory mají moderní vybavení, jako např. elektronické zapalování co zajišťuje spolehlivý a efektivní chod.

Kromě toho MVVS pečlivě testuje své motory a výsledky testů jsou k dispozici na svých webových stránkách. Tyto testy zahrnují měření výkonu, spotřeby paliva a hlučnosti, což umožňuje modelářům vybrat si motor, který splňuje jejich požadavky.

Kromě vysoké kvality a výkonu se MVVS také vyznačuje vysokou úrovní služeb pro své zákazníky. Společnost nabízí širokou škálu náhradních dílů a služby pro opravy a údržbu svých motorů.

V závěru lze říci, že České modelářské motory MVVS jsou mezi modeláři velmi oblíbené a ceněné pro svou kvalitu, výkon a spolehlivost. Motory nabízejí modelářům vynikající zážitek a jsou ideální volbou pro modeláře, kteří hledají kvalitní a spolehlivý motor pro své modely.

Článek z produkce OpenAI.

Více informací naleznete u výrobce: https://www.mvvs.cz/

Vytvořil: admin on 9 ledna, 2023

Ahoj! Mé jméno je Martin a jsem správce stránky Motor Album.

Web Motor Album vznikl za účelem hromadného shromáždění modelářských motorů, pyšných majitelů a přátelské výměně svých vzácných zkušeností s motory.

Sám jsem za dobu své existence nasbíral necelých sto motorů, většina však putovala dále do světa. Sbírku jsem omezil na pár desítek modelářských motorů a delší dobu zůstaly nedotčeny. Což mi přijde škoda, aby zůstaly bez povšimnutí ve vitríně.

Tady přichází nápad na založení stránky Motor Album. Už z názvu si asi umí každý odvodit, o co jde. Než opět jednoho dne pošlu své motory do světa nebo je vyměním za jiné, rád Vám alespoň vizuálně ukážu mou aktuální sbírku obyčejných i výjimečných modelářských motorů, dále rád předám užitečné zajímavosti, postřehy a rady k těmto motorům.

Budu vděčný a je vítán každý uživatel, který by nám všem chtěl ukázat nějaký svůj klenot nebo oblíbený motor sdílením na stránkách Motor Album. Stačí se registrovat, ověřit email a můžete vytvořit příspěvek.

Jak už to bývá, ani tento web nebude výjimkou. V případě zájmu o prodej, můžete ke svému příspěvků na webu přidat cenový údaj. S uživateli si můžete následně dopisovat přes webový systém komunikace.

Přidat motor můžete zde: https://motoralbum.cz/post-new-ad/

V případě dotazů, zájmu o spolupráci nebo nějakých potíží, Vám rád pomohu, stačí mne kontaktovat na email: (info@motoralbum.cz)

Děkuji za pozornost a těším se na Vaše motory a zkušenosti!

https://www.motoralbum.cz