Zavřít

Album s modelářskými motory

Vytvořil: admin na 12 ledna, 2023

Plochý dvouválec G-Mark .12 twin – boxer, z roku 1979, býval ve své době nejmenším modelářským motorem – boxerem.

G-Mark .12 twin – boxer

  • Je vzduchem chlazený dvoudobý plochý dvouválec se součastným zapalováním žhavicími svíčkami
  • Sání je řízené membránou a vratné vyplachování
  • Zdvihový objem motoru je: 2,00cm³,
  • Vrtání / zdvih: 2×11,2/10,15mm
  • Stupeň komprese 6,5.
  • Výkon-0,15 kW při otáčkách 18500/min
  • Hmotnost -146g

Motor má klikovou skříň s odděleným předním víkem. Dvakrát zalomený klikový hřídel, sestaven ze dvou hlavních dílů. Přední část hřídele o průměru 9mm s třikrát odstupňovaným průměrem směrem dopředu a zároveň uložena ve dvou valivých ložiskách. Setrvačník hřídele o průměru 15mm a tloušťce 6,2mm má středový otvor o průměru 9mm. Částečně se překrývající s otvorem pro ojniční čep.

Druhý díl klikového hřídele má setrvačník o tloušťce 2mm, který má z obou stran umístěné ojniční čepy rozevřené o 180°. Zadní ojniční čep má délku 3,9mm, přední je o 4,5mm delší, na tomto prodloužení má odbroušenou kruhovou plochu směrem k ose klikového hřídele. Po nasazení přední ojnice nasuneme prodlouženou část současně s válcovou vložkou do středového otvoru. Oba díly klikového hřídele jištěny proti vzájemnému pootočení. Proti vysunutí se vložka zajistí dvěma šrouby v obvodu setrvačníku části hřídele. Před našroubováním do otvorů v klikové skříni se na válce navlečou kruhové příruby výfuků, z nichž se plyny odvedou trubkou směřující dolů. Příruby výfuků na obvodu těsní O kroužky.

Sání motoru

Sání motoru je řízené membránou z čiré plastické hmoty tloušťky 0,1mm, která je umístěna pod sacím kanálem na horní straně klikové skříně. Jednoduchý RC karburátor s mosazným otočným šoupátkem s otvorem o průměru 4mm (o ploše 10,3mm²) je utěsněn v sací trubce O kroužkem a ze stran jištěn dvěma šrouby.

Motor G-Mark .12 twin – boxer, pro jehož provoz výrobce doporučuje letecké metylal palivo s 10 až 25% nitra, se snadno spouští a má klidný běh.

S vrtulí 180/100 mm = ideální pohonnou jednotkou pro malé RC makety.

Použitá literatura: Modelářské motory 2, autor: Jiří Kalina, nakl. Naše vojsko Praha, 1983

Použité obrázky: http://www.modelenginenews.org/, https://www.motoralbum.cz/, https://motoralbum.cz/item/g-mark-12-mini-boxer/

Buďte první, kdo vytvoří komentář.

Jméno
Email
Tvůj komentář